home trasa o zemi mozaika galerie 0  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 zvuky závěr about
  Čtvrtek, 29.10.2009 - Hebron - Sair - Herodion - Bethleem - Jerusalem  
 

1.. Herodium, 2 .. Betlém

 
         
   

 

   
         
         
       
         
 
 
  I tento den jsme cestovali společně. Projížděli jsme přes palestinské vesničky, kam je Židům vstup zakázán. Je to asi reciproční opatření a také určitý odpor, proti kolonizaci území. Palestinci jsou přesto milí lidé, mají trochu divočejší děti, a měl jsem z nich dobrý pocit. Jeli jsme výhradně podle GPS a cesta byla příjemná a většinou z kopce. Podél silnic byly sady s olivami. Počasí bylo chladnější a na obloze se sbíhaly mraky. Naší první zastávkou, tedy kromě defektu na Pepově stroji, byla římská památka Herodium. Prohlédli jsme si ruiny a cisterny na vodu, začal se zvedat vítr a cesta dolů byla nepříjemná. Mezitím také začalo pršet a výrazně se ochladilo. Cesta pak stoupala až do Betléma. Kopec nebyl naštěstí tak dlouhý, ale byl prudký a na vlhké vozovce to docela klouzalo.  Zastavili jsme na hlavním náměstí – Manger Square (Jeselské náměstí). A záhy jsme se stali oblibou malých dětí a pro místní obyvatele příjemným zpestřením dne. Zamkli jsme kola a prohlídku Betléma jsme absolvovali pěšky. Nejprve jsme si prohlédli kostel Zrození, místo, kde jsou jesle, ve kterých se narodil Ježíš Kristus. Vchod do kostela je velmi nízký, člověk se musí ohnout. Je to z toho důvodu, aby kostel odolával nájezdu rytířů na koních. Jesle se nachází pod oltářem a na jejich prohlídku se stojí dlouhá fronta. Uvnitř na zemi se nachází nazaretská hvězda, jíž se věřící dotýkají. Vydali jsme se též na další poutní místo, kterým je mléčná jeskyně. Tady panna Marie kojila Ježíška a při tom ji ukáplo mléko z prsu, a to zbarvilo skálu do bíla. Nyní však víme, že Světlou barvu skály způsobuje bílá velmi měkká a drobivá hornina – tu když nadrolíme do vody, zbarví se jako mléko. Po lehkém obědě, jsme pokračovali do Jeruzaléma. Betlém je víceméně předměstím Jeruzaléma, který je obklopen mohutnými zdmi se strážními věžemi. Tím mají Izraelci kontrolu nad celým Jeruzalémem. Ubytovaní jsme byli ve starém městě, v nepěkném hostelu. Nechápu, jak tato stavba vůbec vznikla, zřejmě byla řešená postupně. Budovou vedou dvě točitá schodiště, pokoje jsou v patrech i mezipatrech, malé a bez oken. Dalo by se říci, spíše komůrky. Sociální zařízení bylo společné a nešlo se pořádně zavřít. Jediný benefit tohoto hostelu byl nádherný výhled na celé staré město. Většinu kol jsme vytáhli navijákem a uskladnili je na terase hotelu. Trvalo to sice déle, ale bylo to jednodušší, nežli tahat kola po složitém schodišti. Majitel dokonce prodával místa i na chodbách. Nikdy jsme neměli jistotu, že někomu nerozsedneme obličej. Večeřeli jsme mimo staré město, poblíž třídy Ben Jehuda.  
  ___________________________________________________________________________________________________________________________

Herodium je pevnost vybudovaná na uměle navršeném kopci, kterou nechal zbudovat král Herodes Veliký (74–4 př. n. l.) a pod kterou se nachází zbytky města Dolní Herodium. Palác byl vystavěn na místě, kde Herodes porazil hrstku protiřímských povstalců. Kopcovitou formu pevnost dostala navršením obrovského množství zeminy z okolí. Uvnitř valu se nachází zdvojené hradby, které dosahují výšky  20 metrů . Uvnitř hradeb pak nechal Herodes vybudovat velkolepý palác s četnými pokoji, halou a lázněmi. V oblasti severně od Herodia velké asi 150 km² byla vybudována převážná část paláce jako malé město, které se nazývalo Dolní Herodium, a dnes se v něm nachází zbytky vodních nádrží a mnohých budov. K přívodu životně důležité vody z Šalomounových nádrží sloužil akvadukt. Dnes se nachází v těchto místech jen několik pramenů. V okolí pevnosti bylo vybudováno také množství nechráněných cisteren na shromažďování dešťové vody, ze kterých čerpali zejména obyvatelé Dolního Herodia. Starověký židovský historik Flavius Iosephus ve svém díle Válka židovská píše: „Vystavěl hrad v horách proti Arábii a nazval jej po sobě Héródeion. Uměle nasypaný kuželovitý pahorek, vzdálený šedesát stadií od Jeruzaléma, nazval stejným jménem a vyzdobil jej velice nádherně. Obklopil výšinu kulatými věžemi a nádvoří vyplnil nejnádhernějšími paláci. Nejen vnitřek budov byl skvělý. I vnější stěny, římsy a střechy byly přeplněny nesmírným bohatstvím. Ohromným nákladem přivedl zdálky množství vody a přístup rozdělil dvěma sty schodů z nejbělejšího mramoru. Pahorek byl totiž značně vysoký a zcela vytvořen lidskou rukou. Na úpatí zřídil také další královský palác, který mohl poskytnout přístřeší jeho zavazadlům a jeho družině, takže se hrad zdál městem, protože v něm bylo všechno, svým určením však byl královským sídlem. “

Betlém je pod palestinskou správou, a nachází se přibližně  10 km jižně od Jeruzaléma. Pro křesťany má nesmírný význam, neboť se zde podle Nového zákona narodil Ježíš Kristus. V blízkosti se také nachází důležité židovské poutní místo - hrobka Ráchel, manželky Jákoba. Nejvýznamnější památkou je chrám Narození Páně, jedna z nejstarších křesťanských svatyní postavená na místě Ježíšova narození svatou Helenou, matkou byzantského císaře Konstantina Velikého. Po druhé světové válce měl Betlém na základě plánu OSN na rozdělení Palestiny připadnout do jeruzalémské zóny pod mezinárodní správou. V důsledku vypuknutí izraelské války za nezávislost, dobyla Betlém jordánská armáda a stáhlo se sem množství arabských uprchlíků z oblastí obsazených Izraelem. Tento příliv uprchlíků natrvalo změnil demografickou strukturu města, křesťané ztratili většinu na úkor muslimů. Jordánsko udrželo kontrolu nad městem až do Šestidenní války v roce 1967, kdy bylo spolu s celým Západním břehem Jordánu obsazeno Izraelem. Betlém byl poté jedním z míst ozbrojených střetů mezi Izraelci a Palestinci. Většina vjezdů do města je dnes pod kontrolou izraelské armády, pohyb obyvatelů Betléma do blízkého Jeruzaléma a okolí je omezován bezpečnostní bariérou a propustkami. Tato opatření mají pro Betlém negativní ekonomické i sociální dopady.

 
  ___________________________________________________________________________________________________________________________  
  Fotogalerie:  
 
Hebron v dávných dobách na recepci hotelu před hotelem cesta podle GPS
území pouze pro Palestince skupinka palestinská vesnička pozor území Palestinců
Herodium sjezd děti Herodium
výhled z Herodia Herodium Herodium vojenská základna
vraky aut výhled z Herodia pod Herodiem průjezd Palestinou
středem pozornosti taxi v Palestině Betlém Betlém
Betlém vstup do kostela Zrození snížený vchod uvnitř kostela
kostel Zrození vstup k jesličkám u jesliček jesličky
nazaretská hvězda kostel Zrození mešita v Betlémě kostel Zrození
Betlém Mléčná jeskyně panna Marie kojí v uličkách Betléma
v uličkách Betléma zajímavá oprava kola v uličkách Betléma v uličkách Betléma
Betlém okolí Betléma betonová zeď u Jerusaléma příjezd ke kontrolnímu stanovišti
příjezd do Jeruzaléma Židé vzhůru k Jeruzalému vzhůru k Jeruzalému
Jeruzalém u hostelu stěhování kol na terasu Jeruzalém
Kostel na Nebevzetí Skalní dóm Jeruzalém Olivetská hora
Jeruzalém západ slunce v Jeruzalémě na terase hostelu na večeři